« عبدالعظیمی شویم »

« عبدالعظیمی شویم »


امروز زادروز ولادت یکی از نام آوران عرصه بندگی و ولایت پذیری، حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) است. بزرگ مردی که محضر سه تن از اهل بیت را درک نمود و تحت هدایت و رهبری ایشان به چنان رشد و عظمتی دست یافت که زیارت مرقد مبارک و نورانی او در دیار ری، همتراز و همرده زیارت حضرت أباعبدالله الحسین (ع) شمرده شده و ثواب آن را دارد.

اما آیا بهره ما به خصوص کسانی که در نزدیک ایشان سکنی گزیده اند، باید به زیارت مرقد و ایراد اوراد، اذکار و دعاهای رسیده محدود باشد؟!
به راستی آیا آشنایی و همجواری با امثال این ولی خدا، نباید سبب الگو گیری و تخلق به اخلاق نورانی ایشان شود؟!

از نمونه های مکارم أخلاقی که در وجود ایشان تبلور داشته و ایشان را متمایز کرده است، تعلم و سوال پرسیدن ایشان به هنگام مواجهه با ناآگاهی و ندانستن است، تا ابهام ها و یا شک و شبهه ها در زندگی دنیوی و اُخروی ایشان خلل یا صدمه ای وارد نکند و مسیر زندگی ایشان را از صراط مستقیم بندگی ‌و و لایت پذیری، به سمت شیاطین جن و انس منحرف نکند.

قرن ۲۱، قرن ارتباطات و اطلاعات نام گرفته است. با پیشرفت تکنولوژی شاهد گسترش و تنوع زیاد ابزارهای ارتباطی و انتشار حجم انبوهی از اطلاعات هستیم. ارتباطاتی از جنس مجازی که مراودات انسانی را دستخوش تغییرات زیاد و اطلاعات درست و غلطی که در حوزه های مختلف اعم از زندگی شخصی، سیاست، اقتصاد و فرهنگ، انسان ها را سرگرم خویش کرده اند.
علاوه بر محسنات و ویژگی های مثبت تکنولوژی که به تسهیل و بهبود روند زندگی کمک کرده است، مفسده ها و مشکلات و آسیب هایی هم وجود دارد که اگر مورد توجه قرار نگیرد، می تواند به مراتب بیشتر از سودهای مترتب، زیان بار باشد.

یکی از این آسیب ها و معضلات انتشار اخبار کذب و اطلاعات غلط و ناصحیح است که کم هم نیستند.
بسیار کسانی هستند که از روی نادانی و یا خیانت و دشمنی به قصد رسیدن به اهداف ناصواب خود، بر علیه اعتقادات، اصول، اهداف و شخصیت های بزرگ یک جامعه، به انتشار اخبار و اطلاعات کذب و غیر واقعی می پردازند و با ترکیب حق و باطل در این میان بعضا به اهداف خود هم می رسند!

چه بسیار زندگی هایی که به خاطر ندانستن و نپرسیدن دچار آسیب شد!
چه بسیار از اصلاحات و اقداماتی که در جامعه به سبب نادانی عده ای صورت نپذیرفت و شکست خورد و چه بسیار از خطرات و مشکلاتی که کارگر افتاد!

به راستی اگر ما درون خود، اخلاقی عبدالعظیمی پرورش دهیم، آیا از این آسیب ها در امان نمی مانیم؟
آیا نمی توان با پرسش از افراد آگاه و صاحب نظر در مسائل مختلف، خط بطلان بر اخبار و اطلاعات دروغ کشید و کشمکش ها را پایان داد؟

برخلاف تصور، اتفاقا پیشرفت تکنولوژی و گسترش و تغییر مناسبات اجتماعی، ضرورت توجه و تخلق به اخلاق را در تک تک افراد جامعه بیش از پیش کرده است، پس :
عبدالعظیمی شویم.....


سیدحسام الدین حسینی - دبیرصنفی انجمن اسلامی دانشجویان (۱۳۴۸) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی(ره)

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

کد اخبار