ناکارآمدی “ستاد ملی مقابله” با ویروس کرونا در تعیین تکلیف کنکور

 
 

«خبرگزاری دانشجو» در گفتگو با “محمودی” دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بررسی عملکرد دولت در مقابله با ویروس کرونا پرداخته که در ادامه مشروح این گفتگو را می‌خوانید

در زمان شیوع ویروس کرونا با توجه به تشکیل شبکه‌های بهداشت قوی از گذشته غربالگری فعالی صورت گرفت و از طرفی در اوایل بیمارستان، تخت خالی، نیروی انسانی و فضای کافی برای مدیریت کرونا وجود داشت. همچنین طرح‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب و حمایت ایشان از وزیر بهداشت، تقدیرهایشان از کادر بهداشت و درمان و دستوری که به گروه‌های جهادی برای ورود به عرصه مقابله با کرونا دادند در مقابله با این ویروس بسیار اثرگذار بود. به هر روی در زمان شیوع ویروس کرونا مدیریت کشور به قدری خوب بود که مردم هیچ وقت با کمبود لوازم بهداشتی مواجه نشدند و این در حالی بود که در کشور‌های خارجی قفسه‌های لوازم بهداشتی ظرف مدت کوتاهی خالی می‌شد و این نشان دهنده مدیریت اولیه کرونا در کشورمان بود؛ اما شرایط حال حاضر کشورمان نتیجه اقتصاد برجامی، مدیریت لیبرالی و اعتقاد آقایان به بازار آزاد و وجود دلال است به گونه‌ای که صدا و سیما می‌گوید ۱۸ میلیون ماسک دپو شده در کشور وجود دارد، ولی مردم می‌گویند ماسک نیست و همین مسئله موجب بی اعتمادی می‌شود.:نکته‌ای که وجود دارد این است که در بحث مدیریت بحران در کشورمان باید یک ستاد برای مدیریت ستاد بحران تشکیل شود، چون مدیریت واقعی بحران در کشور وجود ندارد؛

مثلا در قضیه برگزاری کنکور که اخیرا سرو و صدای زیادی به پا کرد معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت کنکور به تعویق می‌افتد، ولی وزیر علوم آن را رد کرد و از طرفی نمایندگان مجلس هم گفتند کنکور به تعویق می‌افتد.

معتقدم متولیان امر باید با بررسی تمام جوانب موضوع کنکور یک نفر را به عنوان سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا انتخاب کنند تا تصمیات اتخاذ شده در این رابطه را با مردم در میان بگذارد چرا که چند صدایی از یک سو موجب بی اعتمادی و سردرگمی مردم می‌شود و از سوی دیگر مسئولان امر هم متوجه نمی‌شوند که حرف چه کسی درست است. به هر روی وضع موجود در مدیریت بحران نشان می‌دهد که آقایان یا اقتدار ندارند یا مدیریت بلد نیستند.

انتقاد از عملکرد بیمارستان‌های خصوصی در مقابله با کرونا

واقعیت این است که در مقابله با کرونا بخش دولتی به طور کامل پای کار آمد و کادر بهداشت و درمان در این بخش از جان و دل مایه گذاشت؛ اما بخش خصوصی با شیوع این ویروس کرکره خود را مانند کرکره یک مغازه پایین 

کشید و کلا جمع کردند و رفتند اگر چه بعد از آن هم گفتند ما جزو بخش‌های آسیب دیده از کرونا هستیم و باید از بودجه تخصیص یافته به این موضوع نیز به ما تخصیص یابد. معتقدم با چنین عملکردی، بخش خصوصی نباید انتظار داشته باشد که وزارت بهداشت از آن‌ها حمایت کند.

نکته دیگر بحث تامین تجهیزات حفاظت فردی برای کادر درمان است که از ابتدا تاکنون با مشکلات زیادی مواجه بوده است و این در حالی است که همان موقع وزیر صمت وقت اعلام کرد در کشور ماسک و لوازم بهداشتی زیادی موجود دارد و حتی این لوازم را هم به خارج از کشور صادر می‌کنیم، اما پس از آن وزیر بهداشت علنا گفت ما کمبود ماسک داریم و مجبور هستیم از بازار سیاه ماسک تهیه کنیم. به هر روی باید به حال چنین وضعیتی که دو بخش از بدنه دولت یعنی وزارت بهداشت و وزارت صمت در مقابله با کرونا با هم هیچ ارتباطی ندارند و حتی نمی‌توانند ماسک مورد نیاز خود را تهیه کنند افسوس خورد چرا که این وضعیت نشان دهنده عدم مدیریت در دولت است.

رئیس جمهور باید علنا به موضوع کنکور ورود پیدا کند

مسئله‌ای که وجود دارد این است که تخصص وزیر بهداشت در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، ولی گا‌ها می‌بینیم که او در مسائلی مانند کنکور، اقتصاد و طرح ترافیک که هیچ ربطی به وزیر بهداشت ندارد هم اظهار نظر می‌کند. به هر روی بحث این است که اگر رئیس جمهور رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا است پس او باید علنا در مسئله‌ای مانند کنکور که یک مسئله ملی است نه صرفا یک مسئله بهداشتی که وزیر بهداشت به اظهار نظر در مورد آن بپردازد ورود پیدا کند تا لغو کنکور و طرح ترافیک به دغدغه وزیر بهداشت تبدیل نشود و از طرف دیگر کرونا اوج بگیرد. حرف بنده این است که وزیر بهداشت باید محدودیت‌هایی را در رابطه با مسائلی مانند کنکور و طرح ترافیک تعیین کند و رئیس جمهور به عنوان رئیس ستاد علنا به این موضوعات وارد شود.

قبول داریم که اقتصاد کشورمان نسبت به بقیه کشور‌ها ضعیف است اگر چه این ضعف هم حاصل اقتصاد برجامی، مدیریت لیبرالی و اعتقاد به بازار آزاد است؛ اما می‌شود کار‌هایی کرد که هم چرخ اقتصاد بچرخد و هم فشار از روی کادر درمان کم شود. با این وجود سوال این است که مگر طرح ترافیک تهران چقدر برای شهرداری سود دارد که این طرح در شرایط کرونایی هه همچنان اجرا می‌شود و این در حالی است که اگر این طرح لغو شود کانون‌های اصلی کرونا که مترو، BRT و دیگر وسایل نقلیه عمومی هستند مدیریت خواهند شد.

بی برنامگی بخش نیرو‌های مسلح در فراخوان فارغ التحصیلان وزارت بهداشت به سربازی
 

مسئله دیگری که در کشور خیلی سر و صدا کرد فراخوان تمام فارغ التحصیلان سال ۹۸ وزارت بهداشت به سربازی بود و این فرخوان نیز در حالی صورت گرفت که در ابتدا گفته شد این افراد در آموزش‌های نظامی شرکت نمی‌کنند، اما برای همه مشمولان یک ماه آموزش نظامی گذاشته شد. همچنین گفته شد مشمولان در بیمارستان‌های سانتر کرونا به کار گرفته می‌شوند، اما سوال این است که فرد مشمولی که فیزیوتراپی یا شنوایی سنجی خوانده برای بیماران کرونایی که با مشکلات عفونی و تنفسی روبرو هستند چه کاری می‌خواهد انجام دهد. به هر روی بخش نیرو‌های مسلح باید پاسخگو باشد که سربازان به کار گرفته شده در چه بخش‌هایی در حال خدمت هستند.

مسئله‌ای که وجود دارد این است که فارغ التحصیلان وزارت بهداشت مهلت یک ساله معرفی دارند و بعد از آن باید به سربازی بروند، ولی با فراخوان فارغ التحصیلان سال ۹۸ این وقت یک ساله را که هر فارغ التحصیلی برنامه‌های زیادی برای آن دارد به باد دادند سر اینکه می‌خواهند به مدیریتکرونا کمک کنند، ولی هیچ کمکی به کادر درمان نشد و این در حالی است که این کار می‌توانست به صورت هدفمند و با برنامه ریزی انجام شود تا امروز شاهد افزایش فشار به کادر درمان نباشیم.

در وزارت بهداشت یک معاونت طب سنتی وجود دارد، اما این معاونت هیچ پروتکل خاصی برای استفاده از طب سنتی برای درمان کرونا ارائه نکرده است با این وجود می‌بینیم که در رسانه ملی برای درمان کرونا دارو‌های سنتی تجویز می‌شود. به هر روی چنین رویه‌ای موجب شده تا برخی افراد شیاد از طب سنتی برای درمان بیماری کرونا سوء استفاده کنند

 
تناقض‌های وزارت بهداشت برای تجویز «فابیپراویر»
 

یکی از تناقض‌های وزارت بهداشت در مورد داروی درمان کرونا است به گونه‌ای که در تاریخ دوازدهم فروردین ماه سالجاری وقتی که یکی از پزشکان بیمارستان مسیح دانشوری اعلام کرد که داروی «فابیپراویر» برای درمان کرونا اثربخش است کار بجایی کشید که وزارت بهداشت حکم تعلیق این پزشک را صادر کرد اگر چه دست‌های پشت پرده اجازه ندادند این اتفاق بیفتد با این وجود در تاریخ بیست و پنجم تیرماه وزارت بهداشت تایید کرد که داروی «فابیپراویر» برای درمان کرونا موثر است و می‌توان برای درمان بیماران کرونایی که در بخش ICU بستری هستند این دارو را تجویز کرد؛ به هر روی سوال این است که اگر این دارو برای درمان کرونا موثر است پس چرا وزارت بهداشت از همان ابتدا که بحث اثربخشی آن مطرح شد جلوی تجویز آن را گرفت و اگر اثر بخش نیست پس چرا در حال حاضر اعلام شده که این دارو تجویز شود و یا چرا باید این دارو در صورت اثربخشی با قیمت بالایی در بازار آزاد به فروش برسد و چرا نباید با یک قیمت مصوب در بیمارستان‌ها عرضه شود

 

ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در عزاداری‌های محرم

با توجه به قرار گرفتن در آستانه ماه محرم وزارت بهداشت ستادی را برای تعریف پروتکل‌های مختص به عزاداری‌های این ماه تعریف کرده تا مراسم‌ها به بهترین نحو برگزار شوند و ما نیز در بررسی که از طریق هئیت‌ها انجام دادیم قرار است که در ورودی هر هیئت تب سنجی و تست میزان اکسیژن خون انجام شود تا افراد مشکوک به مراسم‌ها وارد نشوند. به هر روی مردم باید پروتکل‌ها را رعایت کنند و افراد مسن و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و بیشتر در معرض خطر قرار دارند در مراسم‌ها حضور نیابند.

 
 
Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات