پشت پرده دارویفاویپیراویر“…

 

چند روز پیش بود که «فرامرز اختراعی» رییس سندیکاری تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی در سخنانی با اشاره به تولید داروی فاویپیراویرار عنوان کرده بود که این دارو با اینکه تاییدیه FDA به عنوان مرجع ذیصلاح ارائه استانداردهای مربوط به محصولات غذایی و دارویی را ندارد اما در کشور چین تاییدیه آن صادر و استفاده این دارو برای “درمان کرونا “در این کشور نتایج مثبتی را نیز به دنبال داشته است ‼️…

                به گفته وی، همان موقع ایران درخواست این دارو را برای انجام تحقیقات به چین ارائه داد و ۱۵ هزار دوز از این دارو در اختیار کشورمان قرار گرفت و در چند بیمارستان برای انجام آزمایش‌ های بالینی استفاده شد و با گذشت زمان تجربه این که این دارو در بهبود وضعیت بیماران می‌تواند نقش مثبتی ایفا کند درحال آشکار شدن است ولی هنوز نتایج آزمون بالینی آن کامل نشده است.

           ♦️چهاردهم فرودین ماه جاری «دکتر محمدرضا هاشمیان» رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری و از فعالان درمان بیماری کرونا نیز با انتشار یک فایل ویدئویی و گفت و گو در رسانه ها، از وزارت بهداشت در عدم موافقت با تجویز این دارو از سوی پزشکان و ایجاد ممانعت و دسترسی ناکافی بیمارستان ها و پزشکان به این دارو انتقاد کرد.

این فوق تخصص ICU همچنین مدعی شد:

از تعداد ۳۰ بیماری که در بیمارستان مسیح دانشوری داروی ضد ویروس ژاپنی فاویپیراویر را دریافت کردند ۲۷ بیمار بهبودی قطعی داشتند!!…

هاشمیان همچنین گفت: دکتر علی اکبر ولایتی، رئیس بیمارستان مسیح دانشوری نیز اعلام کردند که ما این داروی فاویپیراویر را استفاده کردیم و اثرش بسیار خوب بود.

وی بیان کرد: داروی فاویپیراویر دارویی ضد ویروس است و روی ویروس‌ها اثر می‌گذارد. ضمن اینکه دارویی به نام کلترا هم داریم که تاثیر کمتری دارد و این تاثیر اندک در دنیا هم مشخص شده است و ما می خواهیم داروی فاویپیراویر را به جای کلترا استفاده کنیم.

♦️صحبت هایی که البته «دکتر رضا ملک زاده» اما معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آن را غیرکارشناسی دانست و گفت:

متاسفانه هیچگونه شواهد علمی، تائیدیه و سندی در دنیا برای موثر بودن داروی فاویپیراویر برای بیماران کرونایی از جمله کشور ژاپن به عنوان سازنده این دارو ارائه نشده است

        دکتر ملک زاده با تاکید بر اینکه، صحبت های دکتر هاشمیان که محقق نیز نیستند به هیچ وجه از نظر ما سندیت ندارد، گفت: تنها یک نفر در دنیا در خصوص صحت این دارو مقاله ای را در مجله مهندسی به چاپ رسانده بود که بعد هنگامی که با برخی اعتراضات مواجه شد، مقاله خود را پس گرفت‼️

♦️معاون تحقیقات وزارت بهداشت همچنین اظهار کرد: البته داروی فاویپیراویر در ایران موجود است و ما در حال تست آن روی حداقل ۲۰۰ بیمار کرونایی هستیم و جواب آن تا یکی-دو هفته آینده مشخص می شود.

وی در خصوص ادعای رییس سندیکای دارویی مبنی بر تایید شدن داروی فاویپیراویر در کشور چین نیز گفت: این دارو در هیچ جای دنیا از جمله چین و ژاپن تایید نشده است.

دکتر ملک زاده در خصوص بخشی دیگر از صحبت های رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری مبنی بر تایید این دارو از سوی دکتر علی اکبر ولایتی، رئیس بیمارستان مسیح دانشوری نیز اظهار کرد: با احترام به نظر ایشان باید گفت دکتر ولایتی در کار تحقیقات نیستند و این دارو باید به لحاظ علمی تایید شود.

وی با تاکید بر اینکه، برای درمان اکثر بیماران کرونایی مجموعه ای از داروها استفاده می شود، گفت: اگر حتی داروی فاویپیراویر برای این تعدادی که ادعا شده با این دارو سلامتی خود را بازیافته اند، تجویز نمی شد، آنان خود به خود بهبود می‌یافتند.

ملک زاده ادامه داد: حتی تاثیر برخی داروهای دیگر که در حال حاضر در مرحله تست روی بیماران کرونایی هستند، از داروی ژاپنی فاویپیراویر بهتر بوده است.

🔴پای برخی سودجویان در میان است

معاون تحقیقات وزارت بهداشت همچنین اظهار کرد: متاسفانه در چنین شرایطی گاهی اوقات برخی سودجویان با جوسازی قصد دارند از آب گل آلود ماهی بگیرند.

وی گفت: در واقع کسانی که پشت واردات این دارو هستند، در مورد این دارو شایعه‌سازی می کنند و در حال حاضر متاسفانه اقتصاد تبدیل به اقتصاد کرونایی شده است و عده ای سودجویی می کنند.

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات